SALE: $1629 (-40%) $2700
Is this Oris authentic?
Yes - we guarantee this Oris item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Oris item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Oris |
| SKU: | 12489773 |
| UPC: | 0842047111581 |
| Model: | Oris Divers Sixty-Five |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Green |
| Dial Color: | Green |
| Lug Width: | 21 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 21 mm |
| With Papers: | Yes |
| Case Diameter: | 42 |
| Shape: | Round |
| Closure: | Push-Button Deployant |
| Indices: | Arrow Markers Baton Indexes Round Indexes |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport |
| Features: | Screwdown Crown Water-Resistant Luminous Hands Date Indicator Sapphire Crystal Swiss Made Scratch-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | 01 733 7720 4057-07 5 21 25FC |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Textile |
| Display: | Analog |
ABOUT
Oris watch - Oris Divers Sixty-Five - Divers - Dial: Green, Band: Green, Bezel: Black (UPC: 0842047111581)
Watches by Oris
Oris SA is a Swiss manufacturer of mechanical watches. The company was founded in 1904 and is based in H?lstein in the canton of Basel-Landschaft.
YOU MIGHT ALSO LIKE