SALE: $1772 (-34%) $2700
Is this Oris authentic?
Yes - we guarantee this Oris item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Oris item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Oris |
| SKU: | 11812077 |
| MPN: | 01-733-7707-4356-07-5-20-45 |
| UPC: | 7612611033860 |
| Model: | Oris Divers Sixty-Five |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Brown |
| Band Width: | 20 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Style: | Watches |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Case Thickness: | 13.14 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Uni-Directional Rotating |
| Case Diameter: | 40 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Divers |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Arrow Markers Baton Indexes Round Indexes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Reference Number: | 01-733-7707-4356-07-5-20-45 |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator 12-Hour Dial Sapphire Crystal Swiss Made |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Oris watch - Oris Divers Sixty-Five - Divers - 01-733-7707-4356-07-5-20-45 - Dial: Brown, Band: Brown, Bezel: Black (UPC: 7612611033860)
Watches by Oris
Oris SA is a Swiss manufacturer of mechanical watches. The company was founded in 1904 and is based in H?lstein in the canton of Basel-Landschaft.
YOU MIGHT ALSO LIKE