SALE: $1710 (-45%) $3100
Is this Oris authentic?
Yes - we guarantee this Oris item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Oris item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Oris |
| SKU: | 12487634 |
| Model: | Oris Divers Sixty-Five |
| Bezel Color: | Brown |
| Band Color: | Pink |
| Dial Color: | Pink |
| Lug Width: | 19 mm |
| Case Size: | 38 mm |
| Band Width: | 19 mm |
| Style: | Watches |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 38 mm |
| clasp: | Buckle |
| Gender: | unisex |
| Series: | Divers Sixty-Five |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 26 Jewels |
| Indices: | Arrow Markers Baton Indexes Round Indexes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Women |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Water-Resistant Self-Winding Sapphire Crystal Swiss Made Day Indicator |
| Case Material: | Bronze |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | 01 733 7771 3158-07 3 19 04BRS |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Textile |
| Display: | Analog |
ABOUT
Oris watch - Oris Divers Sixty-Five - Divers - Dial: Pink, Band: Pink, Bezel: Brown
Watches by Oris
Oris SA is a Swiss manufacturer of mechanical watches. The company was founded in 1904 and is based in H?lstein in the canton of Basel-Landschaft.
YOU MIGHT ALSO LIKE