$298
Is this Costa Del Mar authentic?
Yes - we guarantee this Costa Del Mar item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Costa Del Mar item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Costa Del Mar |
| SKU: | 11842673 |
| MPN: | FS01OSSGLP |
| UPC: | 0097963664974 |
| Model: | Costa Del Mar Fisch |
| Color: | Black/ Sunrise |
| Frame Color: | Black |
| Lens Color: | Silver |
| Frame width: | 130.5mm |
| Lens width: | 63.5mm |
| Temple Length: | 121.2mm |
| Country of Origin: | Italy or USA |
| Gender: | Unisex |
| Bridge: | 17.6mm |
| Frame Fit: | X-Large |
| Lens Height: | 41mm |
| Shape: | rectangular |
| Lens Technology: | Mirrored Polarized |
| Department: | Men |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | UVA |
| Lens Material: | Glass Mirror |
| Frame Material: | Plastic Acetate Metal |
| Style: | Rectangle |
| Features: | Male Matte Unisex Men`s |
| Manufacturer Style: | Fisch |
ABOUT
Costa Del Mar sunglasses - Costa Del Mar Fisch - Fisch - FS01OSSGLP - Black/ Sunrise, Frame: Black, Lens: Silver (UPC: 0097963664974)
Sunglasses by Costa Del Mar
Costa Del Mar is a premier eyewear brand known for its exceptional sunglasses designed specifically for water enthusiasts and outdoor adventurers. With a focus on superior lens technology and polarized performance, Costa Del Mar provides crystal-clear vision and ultimate protection against harmful glare, making it ideal for fishing, boating, and all day on the water.
YOU MIGHT ALSO LIKE