SALE: $336 (-59%) $814
Is this Celine authentic?
Yes - we guarantee this Celine item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Celine item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Celine |
| SKU: | 11083514 |
| MPN: | CL40288I25A |
| UPC: | 192337171116 |
| Model: | Celine CL40288I 25A |
| Frame Color: | Ivory |
| Color code: | 25A |
| Lens Color: | Grey |
| Lens Socket Width: | 56 |
| Temple Length: | 130 |
| Bridge Size: | 18 |
| Department: | Women |
| Style: | Cat Eye |
| Frame Material: | Acetate |
| Features: | Full Rim |
| Frame Type: | Full Rim |
| Pattern: | Solid |
| RX-Able: | Yes |
| Lens Technology: | Tinted |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | UV400 |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Barcode: | 192337171116 |
| Theme: | Fashion Designer |
| Country of Origin: | Italy |
ABOUT
Celine sunglasses - Celine CL40288I 25A - CL40288I25A - Frame: Ivory, Lens: Grey, code: 25A (UPC: 192337171116)
Sunglasses by Celine
CELINE is a French ready-to-wear and leather luxury goods brand. It was founded in 1945 by C?line Vipiana.