$579
Is this Miu Miu authentic?
Yes - we guarantee this Miu Miu item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Miu Miu item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Miu Miu |
| SKU: | 12531454 |
| MPN: | MUB07S |
| UPC: | 8056262723746 |
| Model: | Miu Miu MUB07S 14L08N |
| Frame Color: | Havana |
| Lens Color: | Clear Blue-Violet Light Filter |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Lens Socket Width: | 51 mm |
| Temple Length: | 135 mm |
| Vertical: | 29 mm |
| Pattern: | Tortoise Shell |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Women |
| Type: | Eyeglasses |
| Lens Material: | Customisable |
| Theme: | Designer |
| Frame Material: | Acetate |
| Style: | Rectangle |
| Features: | Semi Rimless |
| Country of Origin: | Italy |
ABOUT
Miu Miu eyeglasses - Miu Miu MUB07S 14L08N - MUB07S - Frame: Havana, Lens: Clear Blue-Violet Light Filter (UPC: 8056262723746)
Eyeglasses by Miu Miu
Miu Miu is a brand from the Prada Group. Introduced by Miuccia Prada in 1992, Miu Miu was inspired by Miuccia`s personal wardrobe and named after her family nickname. With an independent identity from Prada, the brand has grown into one of the leading high fashion labels in the world.