$196
Is this Swatch authentic?
Yes - we guarantee this Swatch item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Swatch item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Swatch |
| SKU: | 12510415 |
| MPN: | SUTN402 |
| Model: | Swatch Sistem 51 |
| Bezel Color: | Blue |
| Band Color: | Blue |
| Dial Color: | BLACK WITH UNIQUE SCRATCH DESIGN |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Case Size: | 42 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 19 Jewels |
| Year Manufactured: | 2015-2022 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal |
| Features: | Swiss Made AUTOMATIC MECHANCIAL BACK IS TRANSPARENT WATER RESISTANT TO 3 BAR DATE AT 3 UNIQUE DESIGN ON BLACK FACE LUMINIOUS HANDS |
| Case Material: | Plastic |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | SUTN402 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Case Finish: | Matte |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Swatch watch - Swatch Sistem 51 - Sistem - SUTN402 - Dial: BLACK WITH UNIQUE SCRATCH DESIGN, Band: Blue, Bezel: Blue
Watches by Swatch
Swatch is a playful watch brand known for its vibrant designs and innovative styles. Offering a wide range of colorful timepieces, Swatch combines fashion with functionality, appealing to all ages. With Swatch, you can express your unique personality and stay on time with bold, creative designs that elevate any outfit.
YOU MIGHT ALSO LIKE