$396
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12495788 |
| Model: | Citizen Brycen |
| Bezel Color: | Green |
| Band Color: | Brown Silver |
| Dial Color: | Green |
| Max Wrist Size: | 7 1/2" |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Buckle |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Right |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Tachymeter Fixed |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Dress/Formal Casual Sports Sport |
| Features: | Day Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Sapphire Crystal PLEASE READ ITEM DESCRIPTION BELLOW Chronograph Date Indicator Tachymeter 12-Hour Dial |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Seller`s Warranty: | No |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Metal |
| Extra Links: | No |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Brycen - Brycen - Dial: Green, Band: Brown, Silver, Bezel: Green
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE