SALE: $286 (-42%) $495
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12031394 |
| MPN: | CA420753H |
| UPC: | 0013205110528 |
| Model: | Citizen Eco-Drive |
| Bezel Color: | Black Gold Gray |
| Band Color: | Brown Gold Gray Silver White Black |
| Dial Color: | Rose Pink Black Gold White Brown Gray Rose Gold Silver |
| Case Size: | 42 mm |
| Max Wrist Size: | 7.26-7.5 in |
| Lug Width: | 18 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Movement: | Quartz |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices: | Baton Indexes Arabic Numerals |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | 24-Hour Fixed Tachymeter |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Military Casual Diver Sport Dress/Formal Luxury |
| Features: | Day/Date Power Reserve Indicator Luminous Hands Mineral Crystal Scratch-Resistant Water-Resistant Date Indicator 12-Hour Dial Chronograph Alarm Day Indicator 24-Hour Dial Tachymeter |
| Case Material: | Crystal Stainless Steel Gold Plated Rose Gold Rose Gold Plated Silver |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | CA420753H |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather Rose Gold Stainless Steel Silver Rose Gold Plated Metal Gold Plated |
| Case Finish: | Matte |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Eco-Drive - CA420753H - Dial: Rose, Pink, Black, Gold, White, Brown, Gray, Rose Gold, Silver, Band: Brown, Gold, Gray, Silver, White, Black, Bezel: Black, Gold, Gray (UPC: 0013205110528)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.