SALE: $108 (-43%) $190
Is this Armani Exchange authentic?
Yes - we guarantee this Armani Exchange item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Armani Exchange item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Armani Exchange |
| SKU: | 12480402 |
| MPN: | AX1865 |
| UPC: | 723763312851 |
| Model: | Armani Exchange Dante AX1865 |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Two-tone (Silver and Gold tone) |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | AX1865 |
| Style: | Watches |
| Features: | Chronograph Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 42 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Dante |
ABOUT
Armani Exchange watch - Armani Exchange Dante AX1865 - Dante - AX1865 - Dial: Black, Band: Two-tone (Silver and Gold tone), Bezel: Silver-tone (UPC: 723763312851)
Watches by Armani Exchange
The modern wardrobe as only Giorgio Armani could envision it, Armani Exchange embodies the youthful spirit of a new generation. Armani Exchange takes a playful, urban approach to apparel and accessories. Launched in 1991, Armani Exchange retails fashion and lifestyle products and is known for its occasionally provocative ad campaigns. Targeted as the more accessible Armani brand, it is inspired by street-chic culture and dance music.