$121
Is this Emilio Pucci authentic?
Yes - we guarantee this Emilio Pucci item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Emilio Pucci item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emilio Pucci |
| SKU: | 12395389 |
| MPN: | EP5038 052 |
| Model: | EP5038 |
| Frame Color: | Multicolor |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 135 mm |
| Vertical: | 47 mm |
| Pattern: | Tortoise Shell |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Women |
| Type: | Eyeglasses |
| Unit Type: | Unit |
| Style: | Cat Eye |
| Personalized: | No |
| Theme: | Designer Modern |
| Frame Material: | Metal Plastic |
| Features: | Cat Eye Full Rim |
| Unit Quantity: | 1 |
| Country of Origin: | Italy |
ABOUT
Emilio Pucci eyeglasses - EP5038 - EP5038 052 - Frame: Multicolor
Eyeglasses by Emilio Pucci
The Emilio Pucci designs merge simple geometric forms with vibrant color schemes. The Emilioform jersey with its fluid elastic fabric serves as his first choice because it provides absolute freedom of movement and flexibility.