SALE: $1256 (-15%) $1470
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 12386346 |
| MPN: | L26285197 |
| Model: | Longines Master |
| Bezel Color: | Pink |
| Band Color: | Silver Pink |
| Dial Color: | White |
| Lug Width: | 30mm |
| Case Size: | 38 mm |
| Style: | Stainless steel |
| Country of Origin: | Switzerland |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Gender: | Women |
| Bullet Point 5: | Stainless Steel Case |
| Movement Type: | Quartz |
| Bullet Point 1: | Water resistant up to 5 ATM - 50 meters - 165 feet |
| Bullet Point 2: | Scratch resistant Sapphire |
| Bullet Point 3: | Quartz movement |
| Bullet Point 4: | Gold Dial |
| Case Diameter: | 14mm |
| Crystal Type: | Sapphire |
| Clasp Type: | Foldover |
| Case Shape: | Round |
| Crown: | Push/pull |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Indices: | Roman Numerals |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Reference Number: | L26285197 |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Rose Gold |
| Bezel Type: | Smooth |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator Self-Winding Swiss Made |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Longines watch - Longines Master - Master - L26285197 - Dial: White, Band: Silver, Pink, Bezel: Pink
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.
YOU MIGHT ALSO LIKE