SALE: $1619 (-26%) $2200
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 11950727 |
| MPN: | L26284113 |
| Model: | L2.628.4.11.3 |
| Band Color: | Brown |
| Face Color: | White |
| Dial Color: | White |
| Case Size: | 38.00 mm |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | L2.628.4.11.3 |
| Band Material: | Leather |
| Band/Strap: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback: | Transparent |
| Watch Shape: | Round |
| Department: | Men`s |
| Style: | Dress |
| Case Thickness: | 9.50 mm |
| Closure: | Deployment with Push Button |
| Bezel Type: | Fixed |
| Water Resistance: | 30 Meters - 100 Feet |
| Indices: | Roman |
| Type: | Watch |
| Gender: | Men`s |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Features: | Water Resistant up to 100 m Date |
| Warranty: | 5-year warranty by WatchMaxx |
ABOUT
Longines watch - L2.628.4.11.3 - L26284113 - Face: White, Dial: White, Band: Brown
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.