SALE: $551 (-69%) $1750
Is this Salvatore Ferragamo authentic?
Yes - we guarantee this Salvatore Ferragamo item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Salvatore Ferragamo item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Salvatore Ferragamo |
| SKU: | 12312018 |
| MPN: | SFFN00120 |
| UPC: | 0195768283922 |
| Model: | Ferragamo SFFN00120 |
| Bezel Color: | Blue |
| Band Color: | Silver Gold Pink |
| Dial Color: | Blue |
| Case Size: | 43 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Bezel Type: | Uni-directional Rotating |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 43 mm |
| clasp: | Deployment with Push Button Release |
| Gender: | Men`s |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | Arabic Numerals Stick Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Reference Number: | SFFN00120 |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Metal |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport |
| Features: | Date Indicator |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog Analog & Digital Digital |
ABOUT
Salvatore Ferragamo watch - Ferragamo SFFN00120 - Ferragamo - SFFN00120 - Dial: Blue, Band: Silver, Gold, Pink, Bezel: Blue (UPC: 0195768283922)
Watches by Salvatore Ferragamo
Salvatore Ferragamo is an Italian luxury goods company, with headquarters in Florence, Italy. It specializes in shoes, leather goods, Swiss-made timepieces, and ready-to-wear for men and women.
YOU MIGHT ALSO LIKE