SALE: $535 (-68%) $1695
Is this Salvatore Ferragamo authentic?
Yes - we guarantee this Salvatore Ferragamo item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Salvatore Ferragamo item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Salvatore Ferragamo |
| SKU: | 11935828 |
| MPN: | SFPE00922 |
| Model: | SFPE00922 |
| Band Color: | Two-Tone |
| Face Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Case Size: | 41.00 mm |
| Movement: | Battery Operated Quartz |
| Reference Number: | SFPE00922 |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Band/Strap: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Brushed and Polished |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback: | Solid |
| Watch Shape: | Unique |
| Department: | Men`s |
| Style: | Fashion |
| Case Thickness: | 6.85 mm |
| Closure: | Deployment with Push Button |
| Bezel Type: | Smooth. Gold Tone |
| Water Resistance: | 30 Meters - 100 Feet |
| Indices: | Stick |
| Type: | Watch |
| Gender: | Men`s |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Features: | Water Resistant up to 100 m |
| Warranty: | 2-year warranty by WatchMaxx |
ABOUT
Salvatore Ferragamo watch - SFPE00922 - Face: Silver, Dial: Silver, Band: Two-Tone
Watches by Salvatore Ferragamo
Salvatore Ferragamo is an Italian luxury goods company, with headquarters in Florence, Italy. It specializes in shoes, leather goods, Swiss-made timepieces, and ready-to-wear for men and women.