$884
Is this Luminox authentic?
Yes - we guarantee this Luminox item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Luminox item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Luminox |
| SKU: | 11925201 |
| MPN: | XL 1105 |
| UPC: | 7611382417305 |
| Model: | Luminox Tony Kanaan |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 44 mm |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 25 Jewels |
| Indices: | Arabic Numerals Square Indexes Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Diver Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Fixed Bezel Limited Edition Luminous Hands Luminous Indexes Multifunction Sapphire Crystal Seconds Hand Stop-Seconds Function Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | XL .1105 . S |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Polyurethane |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Luminox watch - Luminox Tony Kanaan - Tony Kanaan - XL 1105 - Dial: Black, Band: Black (UPC: 7611382417305)
Watches by Luminox
For more than 25 years, Luminox has been trusted and requested by many elite military, Special Forces and law enforcement units that have used Luminox as their own personal standard equipment or Essential Gear. The watches are Swiss Made and feature a unique self-powered illumination system that uses tritium gas tubes.