SALE: $274 (-18%) $333
Is this Costa Del Mar authentic?
Yes - we guarantee this Costa Del Mar item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Costa Del Mar item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Costa Del Mar |
| SKU: | 11838872 |
| MPN: | LR 21 OBMGLP |
| UPC: | 097963526692 |
| Frame Color: | Palladium / White Temples |
| Lens Color: | Blue Mirror |
| Color: | Palladium Silver White / Blue |
| Temple Length: | 126 mm |
| Lens width: | 56.5mm |
| Frame width: | 128.01mm |
| Materials sourced from: | CN |
| Country of Origin: | Italy or USA |
| Gender: | Unisex |
| Shape: | aviator |
| Frame Material: | Metal |
| Lens Material: | Glass (580) |
| Lens Height: | 46.6mm |
| Bridge: | 14.4mm |
| Frame Fit: | Medium |
| Lens Technology: | Polarized |
| Frame Finish: | Shiny |
| Mirror: | yes |
| UV Protection: | 100% |
| Department: | Unisex |
| Type: | Sunglasses |
| Manufacturer Style: | Loreto |
ABOUT
Costa Del Mar sunglasses - LR 21 OBMGLP - OBMGLP - Palladium Silver White / Blue, Frame: Palladium / White Temples, Lens: Blue Mirror (UPC: 097963526692)
Sunglasses by Costa Del Mar
Costa Del Mar is a premier eyewear brand known for its exceptional sunglasses designed specifically for water enthusiasts and outdoor adventurers. With a focus on superior lens technology and polarized performance, Costa Del Mar provides crystal-clear vision and ultimate protection against harmful glare, making it ideal for fishing, boating, and all day on the water.
YOU MIGHT ALSO LIKE