SALE: $175 (-34%) $264
Is this Miu Miu authentic?
Yes - we guarantee this Miu Miu item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Miu Miu item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Miu Miu |
| SKU: | 11832546 |
| MPN: | MU55RS-7OE3E2-65 |
| UPC: | 8053672619119 |
| Model: | Miu Miu MU55RS |
| Color: | Gold |
| Lens Color: | Grey Gradient |
| Frame Color: | Antique Gold |
| Temple Length: | 135 mm |
| Bridge Size: | 18 mm |
| Lens Size: | 65 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Lens Material: | Glass Polycarbonate |
| Character: | Heart |
| Department: | Women |
| Style: | Cat Eye |
| Theme: | Butterfly Designer Metal |
| Lens Technology: | Anti-Reflective Gradient |
| Pattern: | Solid |
| Type: | Sunglasses |
| Features: | Oversized |
| UV Protection: | UV400 |
| Frame Material: | Metal Metal & Plastic |
| Magnification Strength: | 0 |
ABOUT
Miu Miu sunglasses - Miu Miu MU55RS - MU55RS-7OE3E2-65 - Gold, Frame: Antique Gold, Lens: Grey Gradient (UPC: 8053672619119)
Sunglasses by Miu Miu
Miu Miu is a brand from the Prada Group. Introduced by Miuccia Prada in 1992, Miu Miu was inspired by Miuccia`s personal wardrobe and named after her family nickname. With an independent identity from Prada, the brand has grown into one of the leading high fashion labels in the world.