$405
Is this Mondaine authentic?
Yes - we guarantee this Mondaine item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Mondaine item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Mondaine |
| SKU: | 11239122 |
| MPN: | MS141910LA |
| Model: | Mondaine Essence |
| Bezel Color: | White |
| Band Color: | White |
| Dial Color: | White |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 41 mm |
| Closure: | Buckle |
| Original Packaging Description: | Box & Papers |
| Indices: | Non-Numeric Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2025 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Caseback: | Snap |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Casual Dress/Formal |
| Features: | Date Indicator Fixed Bezel Water-Resistant |
| Case Material: | Castor oil compound |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Solar |
| Reference Number: | MS1.41910.LA |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Textile |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Mondaine watch - Mondaine Essence - Essence - MS141910LA - Dial: White, Band: White, Bezel: White
Watches by Mondaine
Mondaine watches represent the best in Swiss quality and design. Drawing on the greatest icons of the minimalist Swiss aesthetic, Mondaine watches for men and women include the famous Official Swiss Railways collection and the Helvetica collection.
YOU MIGHT ALSO LIKE