SALE: $140 (-29%) $198
Is this Mondaine authentic?
Yes - we guarantee this Mondaine item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Mondaine item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Mondaine |
| SKU: | 11240107 |
| MPN: | MS132120LB |
| UPC: | 7630040970297 |
| Model: | Mondaine ESSENCE MS1.32120.LB |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Black and White Pattern |
| Bezel Color: | Black-plated |
| Color: | Grey |
| Case Size: | 32 mm |
| Band Width: | 16 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | MS1.32120.LB |
| Style: | Watches |
| Features: | Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Textile (Cork Backed) |
| Display: | Black |
| Case Material: | Renewable Raw Material |
| Water Resistance: | 30 meters / 100 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 15 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 32 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Women`s |
| Series: | ESSENCE |
ABOUT
Mondaine watch - Mondaine ESSENCE MS1.32120.LB - ESSENCE - MS132120LB - Grey, Dial: Black, Band: Black and White Pattern (UPC: 7630040970297)
Watches by Mondaine
Mondaine watches represent the best in Swiss quality and design. Drawing on the greatest icons of the minimalist Swiss aesthetic, Mondaine watches for men and women include the famous Official Swiss Railways collection and the Helvetica collection.