$104
Is this Anne Klein authentic?
Yes - we guarantee this Anne Klein item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Anne Klein item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Anne Klein |
| SKU: | 10925199 |
| MPN: | 127752BLST |
| Bezel Color: | Blue |
| Band Color: | Blue |
| Dial Color: | Blue |
| Max Wrist Size: | 7.1-7.25 in |
| Case Size: | 20 mm |
| Closure: | Jewelry Clasp |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Number of Jewels: | 3 Jewels |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Department: | Women |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Oval |
| Style: | Casual |
| Features: | 12-Hour Dial |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 127752BLST |
| Type: | Wristwatch |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Anne Klein watch - 127752BLST - Dial: Blue, Band: Blue, Bezel: Blue
Watches by Anne Klein
Anne Klein was a visionary designer who originated the concept of a fully coordinated closet, providing a uniquely American point of view to the global fashion industry. Her trademark separates became the hallmark of a purposeful and stylish wardrobe - one that has informed trends for decades.
YOU MIGHT ALSO LIKE