$72
Is this Anne Klein authentic?
Yes - we guarantee this Anne Klein item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Anne Klein item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Anne Klein |
| SKU: | 10910252 |
| MPN: | 12/2353MPSV 122353MPSV |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | White |
| Max Wrist Size: | 6.76-7 in |
| Case Size: | 38 mm |
| Band Width: | 16 mm |
| Closure: | Jewelry Clasp with extender |
| Indices: | Non-Numeric Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Right |
| Department: | Women |
| Caseback: | Snap |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Dress/Formal Luxury |
| Features: | Gemmed |
| Case Material: | Stainless Steel caseback Brass |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 12/2353MPSV 122353MPSV |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Brass |
| Case Finish: | Gloss/Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Anne Klein watch - 122353MPSV - 12/2353MPSV 122353MPSV - Dial: White, Band: Silver
Watches by Anne Klein
Anne Klein was a visionary designer who originated the concept of a fully coordinated closet, providing a uniquely American point of view to the global fashion industry. Her trademark separates became the hallmark of a purposeful and stylish wardrobe - one that has informed trends for decades.
YOU MIGHT ALSO LIKE