SALE: $125 (-45%) $229
Is this Armani Exchange authentic?
Yes - we guarantee this Armani Exchange item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Armani Exchange item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Armani Exchange |
| SKU: | 10864080 |
| MPN: | ARMANI EXCHANGE AX238 AQT |
| Model: | AX 238 |
| Frame Color: | Brown |
| Color: | BROWN |
| Lens Color: | Clear |
| Lens Socket Width: | 27MM |
| Temple Length: | 135mm |
| Frame Width: | 53MM |
| Bridge Width: | 14MM |
| Lens Width: | 53mm |
| Vertical: | 27mm |
| Custom Bundle: | No |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Bundle Listing: | No |
| Department: | Women |
| Age Group: | Adult |
| Frame Material: | Acetate |
| Style: | Cats Eye |
| Personalized: | No |
| Features: | Full Rim |
| Non-Domestic Product: | No |
| Character: | Blue |
| Type: | Eyeglasses |
| Theme: | Cat |
| Lenses: | Demo with Print |
| Product Line: | ARMANI EXCHANGE |
ABOUT
Armani Exchange eyeglasses - AX 238 - ARMANI EXCHANGE AX238 AQT - BROWN, Frame: Brown, Lens: Clear
Eyeglasses by Armani Exchange
The modern wardrobe as only Giorgio Armani could envision it, Armani Exchange embodies the youthful spirit of a new generation. Armani Exchange takes a playful, urban approach to apparel and accessories. Launched in 1991, Armani Exchange retails fashion and lifestyle products and is known for its occasionally provocative ad campaigns. Targeted as the more accessible Armani brand, it is inspired by street-chic culture and dance music.