SALE: $110 (-66%) $319
Is this John Varvatos authentic?
Yes - we guarantee this John Varvatos item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This John Varvatos item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 10837472 |
| MPN: | Vjvc003 |
| Model: | Vjvc003 |
| Frame Color: | Black |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Lens Socket Width: | 55 mm |
| Character: | Vision |
| Department: | Men |
| Features: | Full Rim Hypoallergenic Nickel Free |
| Frame Material: | Plastic Acetate |
| Style: | Square |
| Theme: | Designer Dad Logo School Birthday Baby Shower Geek Outdoor Festival Butterfly |
| Type: | Eyeglasses |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Character Family: | Cars Home |
| Product Line: | Eyewear |
| Vertical: | 36 mm |
ABOUT
John Varvatos eyeglasses - Vjvc003 - Black, Frame: Black
Eyeglasses by John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.