$342
Is this Mondaine authentic?
Yes - we guarantee this Mondaine item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Mondaine item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Mondaine |
| SKU: | 10438246 |
| MPN: | MS1 32160 LF |
| Model: | Mondaine Essence |
| Bezel Color: | Green |
| Dial Color: | Green |
| Band Color: | Green |
| Lug Width: | 16mm |
| Case Size: | 32 mm |
| Department: | Women |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Case Material: | Based on Renewal raw material |
| Original Packaging Description: | Box & Papers |
| Gender: | Women`s |
| Movement: | Quartz |
| Type: | Wristwatch |
| With Papers: | Yes |
| Year Manufactured: | 2022 |
| Indices: | Non-Numeric Hour Marks |
| Reference Number: | MS1 .32160 . LF |
| Display: | Analog |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Style: | Casual Dress/Formal |
| Band Material: | Recycled Textile/Natural Cork Lining |
| Features: | Fixed Bezel Mineral Crystal |
| Case Finish: | Brushed |
ABOUT
Mondaine watch - Mondaine Essence - Essence - MS1 32160 LF - Dial: Green, Band: Green, Bezel: Green
Watches by Mondaine
Mondaine watches represent the best in Swiss quality and design. Drawing on the greatest icons of the minimalist Swiss aesthetic, Mondaine watches for men and women include the famous Official Swiss Railways collection and the Helvetica collection.
YOU MIGHT ALSO LIKE