SALE: $260 (-40%) $430
Is this Bottega Veneta authentic?
Yes - we guarantee this Bottega Veneta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Bottega Veneta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Bottega Veneta |
| SKU: | 10417065 |
| MPN: | BV1038SA |
| UPC: | 889652282954 |
| Model: | Minimalist |
| Frame Color: | Black |
| Lens Color: | Gray |
| Temple Length: | 145 mm |
| Bridge Size: | 20 mm |
| Lens Socket Width: | 54 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Department: | Women |
| Style: | Full Rim |
| Lens Technology: | Anti-Reflective |
| Frame Material: | Metal & Plastic |
ABOUT
Bottega Veneta sunglasses - Minimalist - Minimalist - BV1038SA - Frame: Black, Lens: Gray (UPC: 889652282954)
Sunglasses by Bottega Veneta
Founded in 1966, Bottega Veneta is a luxury brand with a heritage of Italian craftsmanship. Inspired by Italian culture with a progressive global outlook, Bottega Veneta uses the finest material to create artisanal leather goods, ready-to-wear, fragrance, fine jewellery, furniture and home collections.
YOU MIGHT ALSO LIKE