SALE: $188 (-42%) $325
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12472656 |
| MPN: | FE1140-86L |
| UPC: | 0013205111969 |
| Model: | Citizen Eco-Drive Silhouette Crystal |
| Color: | Blue |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Case Size: | 30 mm |
| Band Width: | 15 mm |
| With Papers: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Theme: | Designer |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 29 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Series: | Silhouette Crystal |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Indices: | Square Indexes Arabic Numerals |
| Case Thickness: | 7 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Women |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Date Indicator Diamond Accent Seconds Hand 12-Hour Dial Push/Pull Crown Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | FE1140-86L |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Eco-Drive Silhouette Crystal - Silhouette Crystal - FE1140-86L - Blue, Dial: Blue, Band: Silver (UPC: 0013205111969)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE