SALE: $1579 $1600
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 12407172 |
| MPN: | L37424566 |
| UPC: | 703200198538 |
| Model: | Longines HydroConquest |
| Band Color: | Silver-tone |
| Bezel Color: | Silver Black |
| Dial Color: | Black |
| Band Width: | 21 mm |
| Case Size: | 41 mm |
| Style: | Watches |
| Display: | Black |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 41 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | HydroConquest |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Indices: | Arabic Numerals Baton Indexes Round Indexes |
| Reference Number: | L3.742.4.56.6 |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Features: | Sapphire Crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
ABOUT
Longines watch - Longines HydroConquest - HydroConquest - L37424566 - Dial: Black, Band: Silver-tone, Bezel: Silver, Black (UPC: 703200198538)
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.
YOU MIGHT ALSO LIKE