SALE: $488 (-69%) $1550
Is this Glycine authentic?
Yes - we guarantee this Glycine item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Glycine item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Glycine |
| SKU: | 12396680 |
| MPN: | GL0253 |
| UPC: | 0886678357178 |
| Model: | Combat Sub |
| Other Dial Color: | Black |
| Other Band Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Black |
| Case Width (mm): | 42 |
| Band Size Width (mm): | 22 |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Gender: | Men`s |
| Collection Name: | Combat Sub |
| Case Shape: | Round |
| Case Thickness (mm): | 12 |
| Case Crystal: | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case Water Resistance: | 200 m (660 feet) |
| Band Type: | Bracelet |
| Fits Wrist Up To (inches): | 8 |
| Band Clasp: | Deployment Clasp |
| Movement Type: | Automatic |
| Country of Origin: | Made in Switzerland |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Indices: | 12h Dial |
| Reference Number: | GL0253 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men Adult Unisex Adults |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury |
| Features: | Screwdown Crown Luminous Hands Date Indicator Luminous Dial Sapphire Crystal Swiss Made Rotating Bezel Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Glycine watch - Combat Sub - Combat Sub - GL0253 - Dial: Black, Band: Silver, Other Dial: Black (UPC: 0886678357178)
Watches by Glycine
Glycine is one of the watch companies to pioneer world time measurements. Altus is the dress watch line, Combat watches were designed for the needs of adventurers and extreme sport lovers. The first collection of Glycine chronometer watches came into existence in 1934. In 1952, Glycine presented its vacuum chronometers, which were both water and shock-resistant.
YOU MIGHT ALSO LIKE