SALE: $718 (-32%) $1050
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 12393421 |
| MPN: | L33164766 |
| Model: | Longines Conquest L3.316.4.76.6 |
| Dial Color: | Silver |
| Band Color: | Silver-tone |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 36 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | L3.316.4.76.6 |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Silver |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 164 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 10.8 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 36 mm |
| clasp: | Fold Over with Push Button Release |
| Gender: | unisex |
| Series: | Conquest |
ABOUT
Longines watch - Longines Conquest L3.316.4.76.6 - Conquest - L33164766 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.
YOU MIGHT ALSO LIKE