SALE: $938 (-33%) $1400
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 12389312 |
| MPN: | L33794796 |
| UPC: | 0703200197760 |
| Model: | Longines Conquest |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 17 mm |
| Case Size: | 36 mm |
| Band Width: | 17 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Case Thickness: | 17 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 36 mm |
| clasp: | Deployment with Push Button Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Conquest |
| Closure: | Deployant |
| Indices: | Square Indexes Arabic Numerals Baton Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Smooth |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress/Formal |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator Swiss Made |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 300 m (30 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | L3.379.4.79.6 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Longines watch - Longines Conquest - Conquest - L33794796 - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver (UPC: 0703200197760)
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.
YOU MIGHT ALSO LIKE