$1072
Is this Certina authentic?
Yes - we guarantee this Certina item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Certina item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Certina |
| SKU: | 12363909 |
| MPN: | C0328074808100 |
| Model: | Certina DS |
| Bezel Color: | Black Rotating / Aluminium |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Gray |
| Case Size: | 38 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2025 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 19 mm |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Luxury |
| Features: | Date Display / Super-LumiNova Hands & Markers |
| Case Material: | Titanium |
| Water Resistance: | 300 m (30 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | C0328074808100 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | NATO Strap |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Certina watch - Certina DS - C0328074808100 - Dial: Gray, Band: Black, Bezel: Black, Rotating / Aluminium
Watches by Certina
Certina watches are made in Switzerland, the place where the company was founded 1888. All Certina timepieces bear the “Swiss Made” seal of quality, confirming that they are authentic representatives of the fine art of watchmaking.
YOU MIGHT ALSO LIKE