SALE: $166 (-66%) $495
Is this TechnoMarine authentic?
Yes - we guarantee this TechnoMarine item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This TechnoMarine item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | TechnoMarine |
| SKU: | 12350680 |
| MPN: | TM116002 |
| UPC: | 0886678969685 |
| Model: | Technomarine Cruise Dream TM-116002 |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Band Color: | White Blue Black Green |
| Dial Color: | Gold |
| Band Width: | 25 mm |
| Lug Width: | 40 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Bezel Type: | Uni-directional Rotating |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 40 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Cruise Dream |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | TM116002 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Women Adult Unisex Adults Unisex Kids |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone Rubber |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport Casual |
| Features: | Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
TechnoMarine watch - Technomarine Cruise Dream TM-116002 - Cruise Dream - TM116002 - Dial: Gold, Band: White, Blue, Black, Green, Bezel: Silver-tone (UPC: 0886678969685)
Watches by TechnoMarine
TechnoMarine is a dynamic watch brand known for its bold, colorful designs that embody a spirit of adventure. Specializing in high-quality timepieces, TechnoMarine combines innovative technology with stylish aesthetics, making each watch perfect for both aquatic activities and everyday wear. With TechnoMarine, you can enjoy reliable functionality and unique flair, ensuring you make a statement wherever you go.
YOU MIGHT ALSO LIKE