$166
Is this TechnoMarine authentic?
Yes - we guarantee this TechnoMarine item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This TechnoMarine item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | TechnoMarine |
| SKU: | 12346849 |
| MPN: | TM-220020 |
| Model: | TechnoMarine Manta |
| Dial Color: | Black Gray Red Gunmetal |
| Band Color: | Red |
| Bezel Color: | Gray Silver Gunmetal |
| Case Size: | 48 mm |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | TM-220020 |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Luminous Hands Mineral Crystal Multi-Dial Multifunction Multiple Hands Rotating Bezel Scratch-Resistant Screwdown Crown Seconds Hand Splash Proof Water Resistance Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Silicone |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Year Manufactured: | 2025 |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Arabic Numerals Roman Numerals |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Screwback Case |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Case Finish: | Brushed |
| Band Type: | Two-Piece Strap |
| Chronograph Type: | Chronograph |
| Dial Style: | Seconds Hand |
| Original Packaging Description: | With Box |
ABOUT
TechnoMarine watch - TechnoMarine Manta - Manta - TM-220020 - Dial: Black, Gray, Red, Gunmetal, Band: Red, Bezel: Gray, Silver, Gunmetal
Watches by TechnoMarine
TechnoMarine is a dynamic watch brand known for its bold, colorful designs that embody a spirit of adventure. Specializing in high-quality timepieces, TechnoMarine combines innovative technology with stylish aesthetics, making each watch perfect for both aquatic activities and everyday wear. With TechnoMarine, you can enjoy reliable functionality and unique flair, ensuring you make a statement wherever you go.
YOU MIGHT ALSO LIKE