SALE: $1536 $1600
Is this Rado authentic?
Yes - we guarantee this Rado item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Rado item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Rado |
| SKU: | 12154366 |
| MPN: | R12416393 |
| UPC: | 0758498024113 |
| Model: | Rado Original Automatic |
| Bezel Color: | Gold Yellow |
| Band Color: | Gold Yellow |
| Dial Color: | Gold Multicolor |
| Case Size: | 27 mm |
| Band Width: | 14 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 27.3 mm |
| clasp: | Fold Over |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Original |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices: | No Hour Marks |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Women |
| Bezel Type: | Diamond Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator Diamond Accent Seconds Hand Sapphire Crystal |
| Case Material: | Stainless Steel Gold Plated Crystal |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | R12416393 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Metal Yellow Gold |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Rado watch - Rado Original Automatic - Original Automatic - R12416393 - Dial: Gold, Multicolor, Band: Gold, Yellow, Bezel: Gold, Yellow (UPC: 0758498024113)
Watches by Rado
Rado is a luxury watch brand renowned for its innovative use of high-tech materials and distinctive designs. Known for its commitment to both durability and elegance, Rado offers a range of timepieces that feature sleek aesthetics and precision engineering. With Rado, you can enjoy watches that not only tell time but also make a bold style statement, appealing to discerning watch enthusiasts.