SALE: $74 (-38%) $120
Is this Timex authentic?
Yes - we guarantee this Timex item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Timex item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 12134262 |
| MPN: | TW2V85200JR |
| UPC: | 194366277456 |
| Model: | Timex UFC Command TW2V85200JR |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Black |
| Case Size: | 47 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | TW2V85200JR |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second Timer Alarm |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Resin |
| Display: | Black |
| Case Material: | Resin |
| Water Resistance: | 200 meters / 660 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Watch Shape: | Unique |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 15 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 47 mm |
| clasp: | Buckle |
| Gender: | Men`s |
| Series: | UFC Command |
ABOUT
Timex watch - Timex UFC Command TW2V85200JR - UFC Command - TW2V85200JR - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black (UPC: 194366277456)
Watches by Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.
YOU MIGHT ALSO LIKE