SALE: $1746 (-12%) $1995
Is this Hamilton authentic?
Yes - we guarantee this Hamilton item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Hamilton item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Hamilton |
| SKU: | 12061740 |
| MPN: | H32416581 |
| UPC: | 7640127757918 |
| Model: | Hamilton American Classic |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Silver |
| Band Width: | 22 mm |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Display: | Silver |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Skeleton |
| Case Thickness: | 15 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 42 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Jazzmaster Spirit of Liberty |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Stick Indexes |
| Reference Number: | H32416581 |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Bezel Type: | Smooth |
| Style: | Dress/Formal Casual |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator Sapphire Crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
ABOUT
Hamilton watch - Hamilton American Classic - American Classic - H32416581 - Dial: Silver, Band: Brown, Bezel: Silver (UPC: 7640127757918)
Watches by Hamilton
Our exclusive Hamilton watch collection unites Swiss precision with American spirit. Hamilton timepieces have earned trust from pilots and adventurers and watch enthusiasts because of their rich heritage and innovative design and exceptional craftsmanship throughout more than a century. Every model in our collection offers the perfect combination of style and performance between the rugged Khaki Field to sleek Jazzmaster and iconic Ventura designs.
YOU MIGHT ALSO LIKE