$1691
Is this Hamilton authentic?
Yes - we guarantee this Hamilton item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Hamilton item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Hamilton |
| SKU: | 12061185 |
| MPN: | H42535810 |
| UPC: | 7630458804276 |
| Model: | H42535810 |
| Band Color: | Green |
| Face Color: | Skeleton |
| Dial Color: | Skeleton |
| Case Size: | 40.00 mm |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | H42535810 |
| Band Material: | Leather |
| Band/Strap: | Leather |
| Case Finish: | Brushed and Polished |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback: | Transparent |
| Watch Shape: | Round |
| Department: | Men`s |
| Style: | Fashion |
| Case Thickness: | 11.00 mm |
| Closure: | Tang |
| Bezel Type: | Smooth |
| Water Resistance: | 50 Meters - 165 Feet |
| Indices: | Stick |
| Type: | Watch |
| Gender: | Men`s |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Features: | Water Resistant up to 100 m |
| Warranty: | 2-year warranty by WatchMaxx |
| Country of Origin: | Switzerland |
ABOUT
Hamilton watch - H42535810 - Face: Skeleton, Dial: Skeleton, Band: Green (UPC: 7630458804276)
Watches by Hamilton
Our exclusive Hamilton watch collection unites Swiss precision with American spirit. Hamilton timepieces have earned trust from pilots and adventurers and watch enthusiasts because of their rich heritage and innovative design and exceptional craftsmanship throughout more than a century. Every model in our collection offers the perfect combination of style and performance between the rugged Khaki Field to sleek Jazzmaster and iconic Ventura designs.
YOU MIGHT ALSO LIKE