SALE: $1306 (-26%) $1775
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 11831513 |
| MPN: | L57674733 |
| UPC: | 7612356220341 |
| Model: | L5.767.4.73.3 |
| Band Color: | Beige |
| Face Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Case Size: | 28.20 mm |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | L5.767.4.73.3 |
| Band Material: | Leather |
| Band/Strap: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback: | Solid |
| Watch Shape: | Rectangle |
| Department: | Men`s |
| Style: | Dress |
| Case Thickness: | 10.30 mm |
| Closure: | Tang |
| Bezel Type: | Smooth |
| Water Resistance: | 30 Meters - 100 Feet |
| Indices: | Arabic & Stick |
| Type: | Watch |
| Gender: | Men`s |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Features: | Water Resistant up to 100 m Date |
| Warranty: | 5-year warranty by WatchMaxx |
| Country of Origin: | Switzerland |
ABOUT
Longines watch - L5.767.4.73.3 - L57674733 - Face: Silver, Dial: Silver, Band: Beige (UPC: 7612356220341)
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.
YOU MIGHT ALSO LIKE