SALE: $306 (-23%) $395
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 10911665 |
| MPN: | BN015028E |
| UPC: | 0013205114595 |
| Model: | Promaster |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | White Black |
| Dial Color: | Silver Black |
| Case Shape: | Round |
| Theme: | Promaster Diver |
| Movement: | EcoDrive |
| BandWidth: | 20 mm |
| Calendar: | Date |
| CaseColor: | Silver |
| CaseMaterial: | Stainless Steel |
| CaseShape: | Round |
| CaseThickness: | 12 mm |
| Collection: | Promaster Diver |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Black |
| WarrantyLength: | 5 years |
| WaterResistant: | 200 meters |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM)m |
| Indices: | 12h Dial |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Reference Number: | BN015028E |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Screwback Case |
| Department: | Men Adult Unisex Adults |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Polyurethane |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver |
| Features: | Date Indicator Day Indicator Chronograph |
| Case Finish: | Brushed |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | CITIZEN |
ABOUT
Citizen watch - Promaster - Promaster - BN015028E - Dial: Silver, Black, Band: White, Black, Bezel: Black (UPC: 0013205114595)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE