SALE: $175 (-17%) $210
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 10791628 |
| MPN: | DZ1761 |
| UPC: | 698615114849 |
| Model: | Diesel Rasp DZ1761 |
| Dial Color: | Gold |
| Band Color: | Gold-tone |
| Bezel Color: | Gold-tone |
| Case Size: | 53 mm x 46 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | DZ1761 |
| Style: | Watches |
| Features: | Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Gold |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 53 mm x 46 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Rasp |
ABOUT
Diesel watch - Diesel Rasp DZ1761 - Rasp - DZ1761 - Dial: Gold, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone (UPC: 698615114849)
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.
YOU MIGHT ALSO LIKE