SALE: $472 (-47%) $895
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9499964 |
| MPN: | EM0353-50D |
| UPC: | 0013205122040 |
| Model: | Citizen Eco-Drive Prezia |
| Color: | White |
| Bezel Color: | Rose Gold |
| Band Color: | Pink |
| Dial Color: | White |
| Band Width: | 15 mm |
| Lug Width: | 15 mm |
| Case Size: | 29 mm |
| With Papers: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Theme: | Designer |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 29 mm |
| clasp: | Deployment with Push Button Release |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Prezia |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Indices: | Diamond Markers |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Snap |
| Department: | Women |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress/Formal Classic Luxury |
| Features: | Seconds Hand Sapphire Crystal 12-Hour Dial Diamond Accent Water-Resistant Mineral Crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | EM0353-50D |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Eco-Drive Prezia - Prezia - EM0353-50D - White, Dial: White, Band: Pink (UPC: 0013205122040)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.