$229
Is this Pierre Cardin authentic?
Yes - we guarantee this Pierre Cardin item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Pierre Cardin item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Pierre Cardin |
| SKU: | 9499797 |
| Model: | PC8394 1VI Red Ora 55 15 135 |
| Frame Color: | Red |
| Bridge Width: | 15 mm |
| Lens Socket Width: | 55 mm |
| Temple Length: | 135 mm |
| Vertical: | 36 mm |
| Pattern: | Solid |
| Type: | Eyeglasses |
| Department: | Women |
| Theme: | Classic Designer |
| Frame Material: | Acetate Plastic |
| Style: | Cat Eye |
| Age Group: | Adult |
| Features: | Full Rim Hypoallergenic Nickel Free Cat Eye Flexible Temple |
ABOUT
Pierre Cardin eyeglasses - PC8394 1VI Red Ora 55 15 135 - Frame: Red
Eyeglasses by Pierre Cardin
Pierre Cardin is an Italian-born naturalised-French fashion designer of clothes for women and also a pioneer in the design of high fashion for men. He is known for his avant-garde style and his Space Age designs.