SALE: $1559 (-57%) $3599
Is this Ball authentic?
Yes - we guarantee this Ball item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ball item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ball |
| SKU: | 12568105 |
| MPN: | NM3010D-SCJ-BK |
| UPC: | 818267387389 |
| Model: | BALL for BMW Classic |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Silver |
| Bezel Color: | Silver |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Style: | Casual Dress/Formal Luxury |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | NM3010D-SCJ-BK |
| Features: | 12-Hour Dial Scratch-Resistant Swiss Made Swiss Movement Screwdown Crown Sapphire Crystal Brushed and Polished Transparent Chronometer Fixed Bezel Water Resistance Water-Resistant Splash Proof Self-Winding Date Indicator |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Indices: | Stick Indexes Arrow Markers |
| Watch Shape: | Round |
| Number of Jewels: | 25 Jewels |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Bezel Type: | Fixed |
| Caseback: | Transparent |
| Case Finish: | Brushed and Polished |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Closure: | Push-Button Deployant |
ABOUT
Ball watch - BALL for BMW Classic - for BMW Classic - NM3010D-SCJ-BK - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver (UPC: 818267387389)
Watches by Ball
BALL Watch Company SA is a Swiss luxury watch company. All BALL Watches are equipped with patented, BALL-engineered self-powered micro gas light technology that light up brightly for at least 25 years. Other innovations of BALL are a 7,500 G force shock resistance, the -40 degree Celsius temperature rating, and a patented crown protection system.