$248
Is this Nautica authentic?
Yes - we guarantee this Nautica item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Nautica item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Nautica |
| SKU: | 12567322 |
| MPN: | NAPNWP007 |
| Model: | Nautica NWP Newport |
| Bezel Color: | Blue |
| Band Color: | Blue |
| Dial Color: | Blue |
| Case Size: | 47 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Arabic Numerals Arrow Markers |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Central Second Chronograph Date Indicator Multifunction Rotating Bezel Screwdown Crown Splash Proof Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | NAPNWP007 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Rubber Silicone |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Nautica watch - Nautica NWP Newport - NWP Newport - NAPNWP007 - Dial: Blue, Band: Blue, Bezel: Blue
Watches by Nautica
Nautica is a leading lifestyle brand that captures the essence of the sea, offering a wide range of stylish and versatile clothing and accessories for both men and women. With a focus on quality and timeless nautical themes, Nautica brings a refreshing approach to casual wear, celebrating an active and adventurous lifestyle.