SALE: $529 (-41%) $895
Is this Mondaine authentic?
Yes - we guarantee this Mondaine item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Mondaine item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Mondaine |
| SKU: | 12567300 |
| MPN: | MH1B2S80LC |
| UPC: | 7630040904421 |
| Model: | Mondaine Helvetica No1 Bold MH1.B2S80.LC |
| Dial Color: | Silver |
| Band Color: | Red |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | MH1.B2S80.LC |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second Alarm |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Silver |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30 meters / 100 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index-Arabic Numeral |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 13.5 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 44 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Helvetica No1 Bold |
ABOUT
Mondaine watch - Mondaine Helvetica No1 Bold MH1.B2S80.LC - MH1B2S80LC - Dial: Silver, Band: Red, Bezel: Silver-tone (UPC: 7630040904421)
Watches by Mondaine
Mondaine watches represent the best in Swiss quality and design. Drawing on the greatest icons of the minimalist Swiss aesthetic, Mondaine watches for men and women include the famous Official Swiss Railways collection and the Helvetica collection.