$110
Is this Anne Klein authentic?
Yes - we guarantee this Anne Klein item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Anne Klein item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Anne Klein |
| SKU: | 12564382 |
| MPN: | AK3083SVST |
| Model: | Swatch Lady |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | White |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Case Size: | 32 mm |
| Band Width: | 6 mm |
| Closure: | Jewelry Clasp |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Number of Jewels: | 31 Jewels |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Bangle |
| Case Thickness: | 7 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Women |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | 12-Hour Dial |
| Case Material: | Crystal |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | AK3083SVST |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Metal |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | United States |
| Display: | Analog |
ABOUT
Anne Klein watch - Swatch Lady - Swatch Lady - AK3083SVST - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Watches by Anne Klein
Anne Klein was a visionary designer who originated the concept of a fully coordinated closet, providing a uniquely American point of view to the global fashion industry. Her trademark separates became the hallmark of a purposeful and stylish wardrobe - one that has informed trends for decades.