$622
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12536238 |
| MPN: | NK5020-58L |
| UPC: | 4974374345882 |
| Model: | Citizen Zenshin |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Copper |
| Max Wrist Size: | 200mm |
| Lug Width: | 23mm |
| Case Size: | 41mm |
| Band Width: | 23mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Fold Over Clasp |
| Dial Pattern: | Textured |
| Number of Jewels: | 21 Jewels |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 11mm |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Men`s |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Push/Pull Crown Sapphire Crystal Scratch-Resistant Seconds Hand Small Second Water-Resistant |
| Case Material: | Titanium |
| Movement: | Automatic |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | NK5020-58L |
| Type: | Wristwatches |
| Band Material: | Titanium |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Zenshin - Zenshin - NK5020-58L - Dial: Copper, Band: Silver, Bezel: Silver (UPC: 4974374345882)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE