SALE: $319 (-14%) $370
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12532271 |
| UPC: | 4974374302533 |
| Model: | Citizen BM7526-81A |
| Dial Color: | Silver-tone |
| Band Color: | Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-tone) |
| Color: | Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-tone) |
| Case Size: | 39.2 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Silver-tone |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Indices: | Index |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Case Thickness: | 9.5 mm |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 39.2 mm |
| clasp: | Deployment |
| Gender: | Men`s |
| Movement: | Eco-Drive |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
ABOUT
Citizen watch - Citizen BM7526-81A - Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-tone), Dial: Silver-tone, Band: Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-tone) (UPC: 4974374302533)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.