$1151
Is this Hamilton authentic?
Yes - we guarantee this Hamilton item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Hamilton item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Hamilton |
| SKU: | 12532228 |
| MPN: | H64615735 |
| UPC: | 7640127757567 |
| Model: | HAMILTON KHAKI PILOT |
| Bezel Color: | Silver |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Lug width: | 20mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Round |
| Warranty: | WatchWarehouse 2-yr Warranty |
| Clasp: | Folding clasp |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Crystal: | Scratch Resistant Sapphire |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Dial Type / Hands/Markers: | Analog / Luminous Silver-tone |
| Power Reserve: | 80-Hours |
| Type: | Wristwatch |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Reference Number: | H64615735 |
| Display: | Analog |
| Bezel Type: | Fixed |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| Style: | Classic Luxury |
| Band Material: | (Calfskin) Leather |
| Features: | Scratch Resistant Sapphire Date Day Hour Minute Second |
| Case Finish: | Polished |
| Case Thickness / Shape: | 12.5 mm / Round |
| Second Markers: | Arabic Numeral Minute Markers. |
ABOUT
Hamilton watch - HAMILTON KHAKI PILOT - KHAKI PILOT - H64615735 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver (UPC: 7640127757567)
Watches by Hamilton
Our exclusive Hamilton watch collection unites Swiss precision with American spirit. Hamilton timepieces have earned trust from pilots and adventurers and watch enthusiasts because of their rich heritage and innovative design and exceptional craftsmanship throughout more than a century. Every model in our collection offers the perfect combination of style and performance between the rugged Khaki Field to sleek Jazzmaster and iconic Ventura designs.
YOU MIGHT ALSO LIKE